IDAHO DEMOCRATS

Candidate Directory

UNITED STATES REPRESENTATIVES

Kaylee Peterson

CONGRESSIONAL DISTRICT 1

David Roth

CONGRESSIONAL DISTRICT 2

LEGISLATIVE DISTRICT 1

Karen Matthee

LEGISLATIVE DISTRICT 1, HOUSE SEAT A

Kathryn Larson

LEGISLATIVE DISTRICT 1, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 2

Tom Hearn

LEGISLATIVE DISTRICT 2, SENATE

Loree Peery

LEGISLATIVE DISTRICT 2, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 3

Brian Seguin

LEGISLATIVE DISTRICT 3, SENATE

Dale Broadsword

LEGISLATIVE DISTRICT 3, HOUSE SEAT A

Steve Bruno

LEGISLATIVE DISTRICT 3, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 4

Carissa Hober

LEGISLATIVE DISTRICT 4, SENATE

Angela Jean Chandler

LEGISLATIVE DISTRICT 4, HOUSE SEAT A

Paula Marano

LEGISLATIVE DISTRICT 4, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 5

Adam Chapman

LEGISLATIVE DISTRICT 5, SENATE

Kristy Reed Johnson

LEGISLATIVE DISTRICT 5, HOUSE SEAT A

Teresa Snyder Borrenpohl

LEGISLATIVE DISTRICT 5, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 6

Julia Parker

LEGISLATIVE DISTRICT 6, SENATE

Trish Carter-Goodheart

LEGISLATIVE DISTRICT 6, HOUSE SEAT A

Kathy Dawes

LEGISLATIVE DISTRICT 6, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 7

Bill Farmer

LEGISLATIVE DISTRICT 7, SENATE

Vickie Nostrant

LEGISLATIVE DISTRICT 7, HOUSE SEAT A

Dustin Hardisty

LEGISLATIVE DISTRICT 7, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 8

David Hoag

LEGISLATIVE DISTRICT 8, SENATE

Jared Dawson

LEGISLATIVE DISTRICT 7, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 9

Rachel Buck

LEGISLATIVE DISTRICT 9, SENATE

Thomas Albritton

LEGISLATIVE DISTRICT 9, HOUSE SEAT A

Jody Keeler

LEGISLATIVE DISTRICT 9, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 10

Letishia Silva

LEGISLATIVE DISTRICT 10, SENATE

Nancy Parker

LEGISLATIVE DISTRICT 10, HOUSE SEAT A

Shana Tremaine

LEGISLATIVE DISTRICT 10, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 11

Toni Ferro

LEGISLATIVE DISTRICT 11, SENATE

Anthony Porto

LEGISLATIVE DISTRICT 11, HOUSE SEAT A

Marisela Pesina

LEGISLATIVE DISTRICT 11, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 12

Don Benson

LEGISLATIVE DISTRICT 12, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 13

Sarah Butler

LEGISLATIVE DISTRICT 13, SENATE

Cliff Hohman

LEGISLATIVE DISTRICT 13, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 14

Jo Daly

LEGISLATIVE DISTRICT 14, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 15

Rick just

LEGISLATIVE DISTRICT 15, SENATE

Steve Berch

LEGISLATIVE DISTRICT 15, HOUSE SEAT A

Shari Baber

LEGISLATIVE DISTRICT 15, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 16

Ali Rabe

LEGISLATIVE DISTRICT 16, SENATE

Soñia Galaviz

LEGISLATIVE DISTRICT 16, HOUSE SEAT A

Todd Achilles

LEGISLATIVE DISTRICT 16, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 17

Carrie Semmelroth

LEGISLATIVE DISTRICT 17, SENATE

John Gannon

LEGISLATIVE DISTRICT 17, HOUSE SEAT A

Megan Egbert

LEGISLATIVE DISTRICT 17, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 18

Janie Ward-Engelking

LEGISLATIVE DISTRICT 18, SENATE

Ilana Rubel

LEGISLATIVE DISTRICT 18, HOUSE SEAT A

Brooke Green

LEGISLATIVE DISTRICT 18, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 19

Melissa Wintrow

LEGISLATIVE DISTRICT 19, SENATE

Monica Church

LEGISLATIVE DISTRICT 19, HOUSE SEAT A

Chris Mathias

LEGISLATIVE DISTRICT 19, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 20

Andy Arriaga

LEGISLATIVE DISTRICT 20, SENATE

Isaiah Navarro

LEGISLATIVE DISTRICT 20, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 21

Casey Hess

LEGISLATIVE DISTRICT 21, HOUSE SEAT A

Becky McKinstry

LEGISLATIVE DISTRICT 21, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 22

Dawn Pierce

LEGISLATIVE DISTRICT 22, SENATE

Loren Petty

LEGISLATIVE DISTRICT 22, HOUSE SEAT A

Glida Bothwell

LEGISLATIVE DISTRICT 22, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 23

Paul Morgan

LEGISLATIVE DISTRICT 23, SENATE

Julissa Melendez

LEGISLATIVE DISTRICT 23, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 24

Edward Easterling

LEGISLATIVE DISTRICT 24, SENATE

LEGISLATIVE DISTRICT 25

W. Lane Startin

LEGISLATIVE DISTRICT 25, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 26

Ron Taylor

LEGISLATIVE DISTRICT 26, SENATE

Ned Burns

LEGISLATIVE DISTRICT 26, HOUSE SEAT A

Chris Hansen

LEGISLATIVE DISTRICT 26, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 27

Damian Rodriguez

LEGISLATIVE DISTRICT 27, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 28

Russell Matter

LEGISLATIVE DISTRICT 28, SENATE

Jayson Meline

LEGISLATIVE DISTRICT 28, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 29

James Ruchti

LEGISLATIVE DISTRICT 29, SENATE

Mary Shea

LEGISLATIVE DISTRICT 29, HOUSE SEAT A

Nate Roberts

LEGISLATIVE DISTRICT 29, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 30

Karen Keith

LEGISLATIVE DISTRICT 30, SENATE

Breane Buckingham

LEGISLATIVE DISTRICT 30, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 31

Dean Martonen

LEGISLATIVE DISTRICT 31, SENATE

Connie Delaney

LEGISLATIVE DISTRICT 31, HOUSE SEAT A

Wayne Talmadge

LEGISLATIVE DISTRICT 31, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 32

Patricia Stanger

LEGISLATIVE DISTRICT 32, HOUSE SEAT B

LEGISLATIVE DISTRICT 33

Miranda Marquit

LEGISLATIVE DISTRICT 33, HOUSE SEAT A

LEGISLATIVE DISTRICT 34

Marsha Craner

LEGISLATIVE DISTRICT 34, SENATE

LEGISLATIVE DISTRICT 35

Chris Riley

LEGISLATIVE DISTRICT 35, SENATE

Joseph Messerly

LEGISLATIVE DISTRICT 35, HOUSE SEAT A

Maggie Shaw

LEGISLATIVE DISTRICT 35, HOUSE SEAT B

COUNTY CANDIDATES

Jonathan Lashley
Ada County Commissioner District 1

Johnathan Baldauf
Ada County Prosecutor

Tamara Code
Bannock County Commissioner District 3

Lindsay Mollineaux
Blaine County Commissioner District 1

Matthew Fredback
Blaine County Prosecutor

Meghan Yeats
Bonner County Commissioner District 1

Greg Alvord
Bonneville County Commissioner District 3

Mark Thorne
Latah County Commissioner District 1

Bill Thompson
Latah County Prosecutor

Holly Lindsey
Shoshone County Sheriff

Cindy Riegel
Teton County Commissioner District 1

Carolyn Wesner
Washington County Commissioner District 1

Devin Gutierrez
Ada County Commissioner District 3

Victor McCraw
Ada County Sheriff

Jennifer Call
Bannock County Prosecutor

Angenie McCleary
Blaine County Commissioner District 3

Morgan Ballis
Blaine County Sheriff

Jan Brow
Bonneville County Commissioner District 1

Kyle Thompson
Canyon County Commissioner District 3

John Bohman
Latah County Commissioner District 3

Pete Gertonson
Nez Perce County Commissioner District 3

Jack Rupp
Shoshone County Comissioner District 3

Emma Ray
Teton County Commissioner District 3

Linda Strain
Washington County Commissioner District 3